03/10/2021

Kłamstwo ma krótkie nogi.

 

Jak się zachować gdy złapiemy dziecko na kłamstwach?

Po pierwsze nie wpadaj w panikę. Uważnie przyjrzyj się motywom tego kłamstwa. Spokojnie porozmawiaj z dzieckiem o tym, być może chce zwrócić na siebie twoją uwagę, może chce czegoś uniknąć? Na pewno jest coś, co je dręczy.

Po drugie przyjrzyj się uważnie sobie, jak Ty postępujesz, czy kłamiesz w obecności dziecka? A może zdarza Ci się nakłaniać dziecko do kłamstwa np. gdy odbierze telefon, a Ty prosisz „powiedz, że mnie nie ma”. Dając dobry przykład uczysz poprzez naśladownictwo prawdomówności.

Źródło: psychologiawyglądu.pl


Po trzecie dotrzymuj obietnic, chwal za szczerość i prawdomówność.

Po czwarte pielęgnuj każdego dnia ciepłe, opierające się na wzajemnym zaufaniu relacje z dzieckiem. Dzieci najczęściej kłamią ze strachu przed rodzicami. Gdy będzie miało świadomość, że zawsze może na Ciebie liczyć i o wszystkim Ci powiedzieć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie mówiło prawdę. Jeżeli przyłapiesz swoją pociechę na kłamstwie, uświadom mu, że zawiodło Twoje zaufanie, odwołaj się do uczuć jakie się z tym wiążą. Pokaż konsekwencje kłamstwa. Gdy zdecydujesz się na ukaranie za notoryczne kłamstwa to pamiętaj, że kara musi być adekwatna do przewinienia i nie może być upokarzająca. Dziecko to mały człowiek i też ma swoją godność.

Po piąte nie wykorzystuj prawdomówności dziecka. Pozwól mu zachować się lojalnie w stosunku do rówieśników, nie rób z niego donosiciela.

Po szóste cierpliwie tłumacz, tłumacz i tłumacz, że kłamstwo ma krótkie nogi i nie popłaca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Magia Świąt Bożego Narodzenia.

  Źródło: Internet Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w całym roku. Spotykamy się w gronie rodzinnym i celebrujemy świąteczne t...